Повернутись на головну сторінку

Протидія булінгу.

Порядок подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки булінгу (цькування)

1.  Якщо дитина стала свідком булінгу в закладі освіти, передусім вона може розказати про це батькам, педагогу, психологу або безпосередньо директору.

2.  Батьки і педагоги зобов’язані повідомляти керівництву садка про випадки цькування, якщо вони були його безпосередніми свідками чи про які отримали достовірну інформацію.

3.  Письмові заяви про випадки цькування подаються керівнику садка. Саме він має видавати рішення про проведення подальшого розслідування.

4.  Директор з’ясовує усі обставин булінгу відповідно до Порядку розгляду звернень та повідомлень з приводу жорстокого поводження з дітьми або загрози його вчинення, затвердженого спільним наказом Міністерства соціальної політики України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров’я України від 19.08.2014 № 564/836/945/577 (скликає засідання комісії з розгляду випадків булінгу) та окреслює подальші дії.

Порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування)

1.  Якщо комісія визнала, що це був булінг, а не одноразовий конфлікт, то керівник закладу обов’язково має повідомити про випадки булінгу в уповноважені підрозділи Національної поліції та службу в справах дітей.

2.  Якщо керівник жодним чином не реагує на випадки булінгу, скарги слід передати засновнику закладу освіти. Якщо й це не допомогло, батьки можуть звернутися до Національної поліції.

3.   Директор забезпечує психологічну підтримку усім учасникам випадку.

4.   Особи, які за результатами розслідування є причетними до булінгу, несуть відповідальність відповідно до статті 173 Кодексу про адміністративні правопорушення.

Які штрафи передбачено за знущання?

·    Моральне чи фізичне насильство, агресія - 340–850 грн.

·    Дії з особливою жорстокістю, повторне порушення - 850–1700 грн.

·    Приховування вчителем чи директором факту цькування - 1700–3400 грн.

·    або виправні роботи строком до одного місяця з відрахуванням до 20% заробітку.

Булінг (цькування) -це діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Які типові ознаки булінгу?

Щоб можна було відрізнити булінг від дражнилок, бійок і сварок, у Законі України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)» прописали такі ознаки цькування:

·  систематичність (повторюваність),

·  наявність сторін — кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), за наявності — спостерігачі,

·  дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.